Očkování osob starších 16 let probíhá v ČR již od června. Přesto mnoho mladších stále tápe, proč by právě oni měli být očkováni, či kde vůbec nalézt příležitost k očkování. Přinášíme krátké shrnutí, kde na nejčastější dotazy odpovídáme.
Proč bych se měl/a jít očkovat?
- Díky očkování si lidské tělo vytváří imunitu proti onemocnění COVID-19. Ani po očkování sice nelze stoprocentně zaručit, že se člověk tímto onemocněním, zejména jeho mutacemi, nenakazí, ale očkování zajišťuje, že si člověk projde pouze lehkým či dokonce bezpříznakovým onemocněním.
- Očkovaní lidé chrání nejen sebe, ale i své blízké, a to zejména ty z rizikových skupin (prarodiče, lidé trpící závažným chronickým onemocněním), jelikož se u nich snižuje riziko nakažení a přenosu onemocnění na své okolí.
- Očkování je jedinou cestou, jak se může naše společnost vrátit zpět k běžnému životu včetně prezenční výuky na školách. I mnoho mimoškolních aktivit se bez návratu k normálu nikdy plně nevrátí.
Jak se přihlásím k očkování?
- Zaregistruji se na webu crs.uzis.cz, kde si budu moci zvolit očkovací místo, které mi bude svou polohou a lhůtou, jak dlouho budu čekat na termín očkování, nejvíce vyhovovat. Až se na daném očkovacím místě uvolní místo, přijde mi upozornění s informací, že si mohu vybrat termín první dávky očkování.
- Navštívím jedno z očkovacích míst bez registrace, kde vyplním veškeré potřebné údaje a ihned dostanu vakcínu.
- Pokud možnost očkování nabízí můj praktický lékař, mohu se nechat naočkovat u něj. Pokud nevím, zda tuto možnost můj praktický lékař nabízí, podívám se na jeho webové stránky nebo mu zatefonuji.
Kdo se může nechat naočkovat?
- Každý občan ČR starší 12 let, pokud nehrozí, že by očkování mohlo dlouhodoběji zhoršit jeho zdravotní stav.
- V ČR se mohou nechat naočkovat také cizí státní příslušníci, v určitých případech si však musí očkování uhradit sami.
Dezinformace a mýty o očkování
- Očkování proti onemocnění COVID-19 je pro společnost opravdu důležitým tématem, proto o něm lze nalézt informace na mnoha různých místech, ty však bohužel nemusí být vždy pravdivé. Jak tedy mít jistotu, že jsou informace, které přijímáš, pravdivé skutečně jsou?
- Vyhledávej informace pouze na stránkách zřízených Ministerstvem zdravotnictví, které se týkají onemocnění COVID-19 či přímo očkování.
- Čerpej zprávy z ověřených médií, a i když danému médiu důvěřuješ, vždy je srovnej i s jinými zdroji, abys měl/a jistotu, že jsou pravdivé.
Jak souvisí nerovnosti s očkováním?
- Děti a dospívající pocházející z vyloučených lokalit a rodin s nižšími příjmy mají často nedostatečný přístup k informacím o očkování, a proto jsou náchylnější k důvěře v dezinformace. Pokud i přesto mají zájem o očkování, často mohou mít problém se k očkování zaregistrovat či se dostavit na dané očkovací místo. Proto se do odlehlejších lokalit vydávají mobilní očkovací týmy, které místní zájemce očkují.