Skip to main content

Před časem proběhl živě vysíláný rozhovor s členem předsednictva organizace OBESSU (The Organising Bureau of European School Student Unions), pod kterou jsme jako ČSU zapsaní. Rozhovor vedl nově zvolený 2. místopředseda Unie Mikuláš Misterka z Mělníka!

Mikuláš: Jsme moc rádi, že sis na nás ve svém nabytém programu udělal chvilku, a tak ti rovnou přenechám prostor, aby ses představil.

Rob: Zdravím všechny. Jsem Rob, pocházím z Irska, jsem studentem strojařiny a jsem tedy členem předsednictva OBESSU. Vlastně jsem v ČR kvůli jiné akci, ale ČSU je velice hodná, že mě pozvala, je skvělé navštívit naše členy, když už jsem tady.

OBESSU je v podstatě docela obyčejná organizace, existujeme od roku 1975 a hlavní kancelář máme v Bruselu, kde pracují naši zaměstnanci, kteří se starají hlavně o administrativu. Já jsem jeden ze 4 členů předsednictva, přičemž jsme všichni dobrovolníci a každý z jiného koutu Evropy. Studujeme, pracujeme a snažíme se reprezentovat studenty jako jste vy, takže jak jsi řekl, máme kalendáře docela plné. Zvláště teď týden před volbami do Evropského parlamentu!

 

Mikuláš: A jestli bys mohl říct i něco konkrétněji o tom co děláš právě ty, o čem víš nejvíce. Jakými tématy se v OBESSU zabýváš?

Rob: No, jak jsem řekl jsme v předsednictvu čtyři a každý máme jiné zaměření. Dohromady se ale všichni staráme o to, kam bude organizace směřovat a o co se starat. Nedílnou součástí jsou také lidé, kteří jsou přímo zaměstnaní OBESSU, jak jsem zmiňoval před chvílí.

Já se tedy starám o určité okruhy a některé sdílím s jinými členy předsednictva. Přímo já se zaměřuji na Odborné vzdělávání a přípravu (OVP, v originále VET = Vocational education and training). To je také důvod, proč jsem nyní v ČR. Dále mám mimo jiné na starosti Vzdělávání migrantů a uprchlíků a vedu projekt Členského vývoje, na kterém pracuji poslední dobou nejvíce, nebo také Vzdělávání menšin. Všechno jsou to témata, která mě opravdu zajímají, a to je hlavní.

No a když se vrátím k tomu OVP, kvůli čemuž jsem tady, tak jsme dnes byli na návštěvě ve ŠKODĚ. Učňáky mají sice už často svoje samosprávy, ale ještě nejsou plně zapojení do toho systému, a to se přesně snažíme změnit.

 

Mikuláš: Jak jsi už říkal, tak OBESSU je tu už nějakých 44 let, tak jestli bys mohl tak nějak stručně shrnout, co všechno se za tu dobu událo, co jste dokázali?

Rob: Je vtipné, že to umiňuješ, jelikož jsme se právě nedávno, při přípravě na blížící se výročí, hlouběji začali zajímat o historii OBESSU. Ve světě se toho děje stále víc a víc, a i my se postupně rozrůstáme, nejen počtem členských unií, ale i vlivem. Asi kolem roku 2000 si nás začali všímat i další evropské organizace, mimo jiné i EU, která říká, že vzdělávání je mezinárodním problémem a stále se toho může hodně zlepšit, například rozšíření programu Erasmus.

I samotné fungování OBESSU se trochu liší od původního. Nyní je to více politické než dřív. Já to rád beru tak, že by to mělo být padesát procent politické a padesát dávání dohromady jednotlivých unií, sdílení zkušeností a tak.

 

Mikuláš: Když už jsi to nakousl, na co se OBESSU zaměřuje nejvíce v tuto chvíli?

Rob: Jak se blíží volby do EP, tak jsme pořádali hlavně kampaň k přitáhnutí mladých lidí k volbám. Hlavně nyní je potřeba co nejvíce aktivních lidí, jelikož řešíme masivní problémy s klima a spousta středoškoláků pořádá na toto téma demonstrace a další akce po vzoru Grety Thunberg. Je důležité, aby tyto pokusy byly co nejvýraznější, nejmasivnější, aby se o to začalo zajímat více politiků a my hned, jak budeme vědět výsledky voleb, se dáme do komunikace s politiky, kteří nám už přislíbili spolupráci na tématech jako je vzdělávání, migrace, a jak už jsem řekl, také klima. To je samozřejmě jen část toho, na co bychom se chtěli zaměřit, ale samozřejmě nejde zvládnout všechno hned a toto jsou ty nejhlavnější témata. Také jsme se zaměřovali i na možnost, kterou EU podporuje, a to je možnost jít volit už od 16 let.

Já osobně se nyní soustředím na členství, jelikož ve spoustě zemí ještě nikoho nemáme a čím více unií bude, tím silnější vliv budou OBESSU i jednotlivé unie mít. Pak taky na OVP, protože tito studenti ještě nejsou dostatečně zastoupení, a i na toto vzdělávání je důležité se zaměřit a vylepšit ho.

Mimo jiné taky pracujeme na velkém projektu Vzdělávání pro migranty a uprchlíky a snažíme se zaměřovat na zazší státy Evropy, hledat tam členy a pomáhat, jak jen to jde. No a v listopadu hodláme začít novou kampaň, která se bude také točit kolem hodně důležitého tématu, a to genderového vzdělání. V mnoha zemích je toto téma akutní a učitelé to neřeší, stydí se za to, že to tak je a neučí, jak by měli. No a pak v zimě bude velké setkání všech členských unií.

 

Mikuláš: Děkuju, další velké téma, které si myslím lidi hodně zajímá, je, jakou roli vlastně hrají unie jako například ta naše v systému OBESSU a jak velký vliv na řešení máme?

Rob: Celé OBESSU v podstatě stojí na členských uniích jako je ta vaše. Všechny dokumenty, projekty a nápady pochází právě z iniciativy evropských středoškoláků. Jestli si kdokoliv myslíte, že by se mělo OBESSU zaměřit na nějaké téma, tak ho sdělte vašemu “mezinárodnímu” delegátovi (international officer) a my se pokusíme s tím něco udělat. Mimoto pak OBESSU pořádá různé celoevropské kampaně jako teď ta před volbami. No a vy, kdo jste v ČSU, tak přijeďte na nějakou naši akci, kde se řeší různá témata, a tak no…!

 

Mikuláš: Jak už se Rob zmínil, já jsem byl unií zvolený jako delegát pro komunikaci s OBESSU, abyste všichni věděli, o čem se mluví. No a další věc, co by asi hodně lidí zajímalo je, jaké jsou výhody členství?

Rob: My v OBESSU zastupujeme miliony a miliony studentů a zařizujeme, aby i jejich hlas byl slyšet na nadnárodní úrovni. Je skvělé sledovat, co například dokáží unie uspořádat bez jakýchkoliv financí, nebo jsou pak unie, které mají peněz dost na to, že mohou v podstatě dělat, co chtějí. No a OBESSU slouží, jak už jsem zmiňoval, hlavně k tomu sdílení zkušeností, nápadů, zážitků a pomoci.

 

Mikuláš: Slyšel jsem nedávno o projektu “Silnější středoškolské unie”, tak jestli bys mohl říct něco málo o tom.

Rob: Mnoho unií nemá potřebné prostředky k realizaci, které některé jiné získávají od ministerstev školství a jiných organizací. No a tenhle náš projekt se zaměřuje hlavně na ty, které podporu od své země nemají. Pořádáme různé akce, kam zveme lidi, kteří se se studenty mohou podělit o zkušenosti a poradit jim, co a jak. Mimo to pak i vypisujeme menší granty.

 

Mikuláš: Už mám pouze poslední otázku, jak se může zapojit někdo, kdo není přímo členem ČSU, ať už předsednictva nebo týmu?

Rob: Já jsem například byl v naší školní samosprávě a můžu vám říct, že moc je ve vašich rukou. Změna může vzejít právě od toho, koho ovlivňuje problém nejvíce. Důležité je se zapojit, a když se hodně lidí spojí, že jim něco vadí, tak dokáží ovlivnit to, co se děje kolem nich. Takže vám radím zapojit se, určitě toho nebudete litovat a poznáte spoustu skvělých lidí, kteří sdílejí stejné hodnoty. Máte možnost změnit systém nejen pro sebe, ale hlavně pro budoucí generace.

 

Mikuláš: Díky, pokud máš ještě něco na srdci, teď máš prostor.

Rob: myslím, že jsem zmínil v podstatě všechno. Jsem rád, že jsem tady mohl být, i přesto, že to bylo na poslední chvíli. Všem členům ČSU bych chtěl říct, že jste velkou součástí OBESSU, jelikož zastupujete celou zemi a těším se, až vás uvidím na nějaké naší akci. Byl jsem u toho, když se ČSU stala členem a je skvělé vás sledovat růst.

 

Mikuláš: My jsme taky moc rádi, že se tenhle livestream mohl uskutečnit, děkujeme!

Záznam livestreamu s členem předsednictva Roibeárd Ó Domhnaill organizace Obessu, která sdružuje středoškolské unie v Evropě, včetně té naší! 🇪🇺➡️ Co Obessu dělá? Jaká témata řeší?Jak nám pomáhá?

Zveřejnil(a) Česká středoškolská unie dne Úterý 21. května 2019

 

Livestream přepsala Barbora Wallenfelsová z týmu ČSU! 💙