Skip to main content

Dokázat napsat smysluplný a hezký text, který dokáže zaujmout, patří v dnešní době k základním dovednostem každého studenta. Pokud se chcete zúčastnit nějakého projektu nebo si najít práci, vždycky budete muset něco napsat, ať už životopis, motivační dopis nebo přijímací esej. Pokud v těchto dokumentech dokážete psaným slovem upoutat čtenářovu pozornost, otevře se před vámi nevídané množství možností.

Zajímavou příležitostí, jak se ve psaní zlepšit a zároveň si otevřít dveře k často velmi lákavým výhrám, jsou početné “pisálecké” soutěže. Každou chvíli jsou vyhlašovány nejrůznější esejistické soutěže, většinou právě pro studenty středních škol. Pokud máte rádi příběhy, měli byste určitě vzít na vědomí celou škálu literárních soutěží zahrnující povídky, básně, komiksy, divadelní hry či recenze na literaturu. Některá nakladatelství dokonce vyhlašují soutěže o vydání románu, což je jedinečná příležitost pro začínající spisovatele!

Esejistické soutěže

Tato forma soutěží je vhodná pro každého aktivního středoškoláka. Rádi přemýšlíte nad věcmi okolo sebe? Chcete vyjádřit svůj názor? Dozvědět se něco nového? Není lepší způsob jak se naučit zformulovat svoje myšlenky než napsat esej! Moje osobní zkušenost je, že při přemýšlení nad danou tematikou a skládání svých názorů do vět mnohokrát přijdu na několik zajímavých myšlenek, které by mě při normálním uvažování nenapadly.

Prostřednictvím esejí se můžete dostat na spoustu velmi zajímavých akcí nebo projektů, například Pražský studentský summit. Organizátoři tak testují vaše přemýšlení, schopnost pracovat s fakty a mnoho dalších aspektů. Čím lepší esej, tím větší šance na účast a některé projekty za pravidelné trénování esejí opravdu stojí! Kromě toho jsou však čím dál tím častěji vyhlašovány soutěže, kde je esej jediným cílem.

Jak se k nim dostat? Je nevýhoda, že esejistické soutěže jsou vyhlašovány většinou nepravidelně. Je to logické, protože téma esejí se často odvíjí od současné situace. Pokud například nějaký politik bude chtít znát názor středoškoláků na referendum o Brexitu, vyhlásí na toto téma soutěž právě teď a je možné, že už v budoucnu nikdy žádnou soutěž nevyhlásí, a když už, nejspíš už se téma nebude týkat referenda o Brexitu. Právě proto je důležité sledovat nejrůznější weby a facebookové stránky pro mladé lidi (jako například blog ČSU 😉 ) nebo zkoušet štěstí prostřednictvím vyhledávače. Občas se nějaké nabídky objeví i v seznamech literárních soutěží, o kterých se ještě zmíním dále.

Výjimka ovšem potvrzuje pravidlo a existují organizace, které vyhlašují esejistické soutěže každý rok. Mezi jednu z nich patří Cena Maxe Broda pořádaná Společností Franze Kafky. Aktuální soutěž, která určitě za zkoušku stojí, je  Esejistická soutěž SD, kde se soutěží o účast na konferenci na Slovensku. Její uzávěrka je 31. července, takže šup do práce!

Literární soutěže

Když jsem začínala s psaním vlastních povídek, byla jsem překvapená, kolik mých vrstevníků se věnuje stejné činnosti. Dlouhou dobu jsem psala tzv. do šuplíku, sem tam jsem některé příběhy půjčila kamarádce, ale jinak jsem si svůj koníček víceméně nechávala pro sebe. Potom jsem ale kdesi na internetu narazila na soutěž Face2Art, která je zaměřena na mladé lidi zbývajícím se uměním, konkrétně povídkou, básní, fotografií, hudební skladbou, písní, krátkým filmem a choreografií, což jsou soutěžní kategorie. Každá kategorie se ještě dělí na dvě podkategorie: 13-17 let a 18-23 let. Soutěž probíhá prakticky celoročně: od jara do podzimu, přičemž každý soutěžící může do všech kategorií poslat až dvě díla.

I já jsem poslala. Byla to jedna povídka, která možná vypadala tak trochu uměle, protože limit byl pouhá jedna normostrana (letos je to jedna a půl strany!), což pro mě bylo skutečně velmi málo. Nicméně nemohu říct, že bych dopadla úplně nejhůř: když jsem svoje jméno našla na seznamu semifinalistů, byl to pro mě skvělý impulz k hledání dalších literárních soutěží.

Nemusela jsem však hledat dlouho, protože jsem narazila na webovou stránku, která to udělala za mě. Jmenuje se Literární alchymie a kromě výborného a opravdu dlouhého seznamu literárních soutěží nabízí i mnoho dalších možností, jak se realizovat, například kurzy tvůrčího psaní. Seznam zahrnuje opravdu vše: soutěže o nejlepší poezii, prózu, recenzi, komiks… Navíc některé soutěže jsou vážně nápadité a celkově velice rozmanité: naleznete zde nejen soutěže o vydání románu, ale také například soutěž o nejlepší nejkratší vtipnou fantasy povídku, která může mít maximálně 100 znaků. Pro představu, tahle konkrétní věta má přesně 56 znaků.

Seznam Literární alchymie odkazuje na internetové stránky jednotlivých soutěží, kde se můžete dozvědět více. Je dobré si je více prozkoumat dříve, než na zadané téma začnete něco vymýšlet, protože ne všechny soutěže jsou na stejné úrovni a mohlo by se vám stát, že sice budete první, ale jako výhru dostanete igelitku s blogem, propiskou a pár reklamními samolepkami. Tohle ocenění dokáže zklamat, zvlášť, když vaším výtvorem byla dvacetistránková povídka, kterou jste tolikrát přepisovali a strávili nad ní několik dlouhých hodin svého života. Můžeme sice říct, že hlavní není zvítězit a už vůbec ne cena, ale na druhou stranu je dobré si uvědomit, že za stejnou práci bychom někde mohli vyhrát třeba i značnou finanční odměnu.

Mezi vyhlášené literární soutěže, kde určitě výhrou zklamáni nebudete, patří Skrytá paměť Moravy nebo Literární Varnsdorf. Obecně platí, že když se už při čtení průvodních informací dočtete, co můžete vyhrát, soutěž bude mít určitou úroveň, za kterou se nestydí. Špatné ovšem nejsou ani soutěže vyhlašované městskými a krajskými knihovnami, které v seznamu Literární alchymie bohužel dost často chybí. Stačí sledovat stránky knihoven, které jsou poblíž (když se umístíte, nemusíte na vyhlášení jezdit moc daleko). Městská knihovna Pardubice například vyhlašuje pravidelně literární soutěže Pardubické střípky a Pardubický pramínek, které jsou pro děti od první třídy až po maturanty. Výhry v podobných soutěžích většinou nejsou vůbec špatné: může se jednat například o nějakou opravdu hezkou knížku.

Co se stane, když stisknete “odeslat”

Text hotový, zkontrolovaný, všechny formálnosti požadované v pravidlech doplněny a nyní stačí odeslat. V některých soutěžích stále požadují zaslání poštou, přičemž chtějí hned několik výtisků, což může být trochu otravné, na druhou stranu většina organizátorů již preferuje jednoduché zaslání mailem. Jakmile máte i tohle úspěšně za sebou, přichází čekání, které většinou není zrovna krátké. Některé soutěže zvládají vyhodnocení do měsíce po deadlinu, někde to všem trvá třeba půl roku.

Poté přichází okamžik, kdy se máte konečně dozvědět, jak jste dopadli. Tady se soutěže dělí na jakési dva druhy: ty, co pořádají vyhlášení a ty, co ne. Vyhlášení se koná většinou u literárních soutěží, kdy se pozvou nejen vítězové, ale často všichni účastníci. Je nevýhoda, že někdy se koná například na druhé straně republiky než se zrovna vy nacházíte, ale některá vyhlášení za to opravdu stojí. Jsou pojata jako slavnostní ceremoniál, s různými vystoupeními, autorským čtením vítězů, slavnými hosty a slibnými cenami. Poté jsou tady skromnější vyhlášení, která pořádají například knihovny, ale i ty se snaží, takže pokud je to jen trochu možné, tak na vyhlášení určitě dorazte! Zvlášť proto, že pokud soutěže zahrnují vyhlášení, tak se svoje umístění dozvíte nejdříve právě tam.

Ne všechny soutěže ovšem vyhlášení vítězů praktikují: třeba většina esejistických (zvlášť, pokud se soutěží o jednu jedinou cenu). Většinou vám napíší mailem, jak jste tedy dopadli a případné výhry pošlou poštou nebo se s vámi domluví na jejich předání (záleží na charakteru ceny).

U některých soutěží se vám také dostane zpětné vazby. To je velice užitečné, zvlášť, pokud to například s literární tvorbou myslíte vážně. Při některých vyhlášení můžete o své práci  diskutovat s porotci, kteří jsou někdy i známí spisovatelé. V soutěži Vidoucí je téměř 20 hodnotících a když rozhodují o vašem postupu do dalšího kola, napíší jestli by byli pro postup vaší práce nebo proti a proč. Toto hodnocení vám poté přijde mailem. Pozor, servítky si opravdu neberou, ale dokáží správně poradit. V Literárním Varnsdorfu mi jedné neděle zavolal jeden z organizátorů a zeptal se mě, zda bych souhlasila s tím, aby moji povídku před publikací ve sborníku úspěšných prací upravili a poté mi vysvětlil, co by tedy musel pozměnit a proč je to špatně. Zpětné vazby jsou pro soutěžící opravdu přínosné, a pokud je soutěž poskytuje, značí to její vysokou úroveň.

Pár tipů na závěr

Pokud už plánujete začít s hledáním nějaké soutěže, ať už za účelem zdokonalení svých textů, dostání zpětné vazby na svoji tvorbu nebo se vám jednoduše zalíbila vyhlídka využití svých schopností na získání lákavých cen, měli byste dbát na několik věcí, které šance na vás úspěch nejen v literárních soutěžích rozhodně zvýší!

1) Gramatika

Můžete být sebechytřejší, ale některá pravopisná pravidla vám prostě mohou dělat problém. Na jedné straně tu máme automatické opravy, ale potom jsou zde věci, které vám počítač neopraví. Pokud normálně s gramatikou nemáte problém, postačí, když si po sobě text několikrát pečlivě přečtete a kdyby se přeci jenom chybička vloudila, určitě ji vychytáte. Pokud ovšem mezi tuto skupinu lidí nepatříte, je dobré se s někým takovým alespoň kamarádit a poprosit daného člověka o přečtení a opravu. Text působí mnohem lépe bez chyb, a navíc, pokud hodnotící najde hned v první větě do očí bijící hrubku, bude se na váš text dívat se značným odstupem.

2) Stylistika

Text musí také dobře vypadat. Je dobré využívat klasických fontů, velikost písma 12, velikost nadpisu okolo 14, zarovnání do bloku, řádkování nejlépe 1,5. Text by měl byl rozdělen do odstavců s odsazením v prvním řádku. Jestliže máte dílo na více než tři stránky, je dobré použít i číslování stran. Pokud hodnotící uvidí takhle krásně upravený text, čtení pro něj bude příjemnější a určitě vám dá nějaké body 3)

3) Kritika

Vůbec nic nezkazíte, když dáte váš text přečíst někomu jinému. Ať už se jedná o báseň, povídku, esej, recenzi nebo komiks, je dobré vědět, co si o díle myslí někdo jiný než vy. Pokud to bude kamarád, pravděpodobně vás sice pochválí za cokoliv, nicméně může si například všimnout nějaké chybky, kterou jste vy přehlédli nebo vám položit ohledně děje nebo myšlenky nějakou otázku, ze které poznáte, že jste to v textu dostatečně nevysvětlili. Lepší od známého než od porotce!

4) Pravidla, pravidla, pravidla!

U každé soutěže si je přečtěte dvakrát nebo radši rovnou čtyřikrát. Dejte si pozor, ať si je nespletete s jinou soutěží – je opravdu nemilé, když si celou dobu myslíte, že máte prostor 50 tisíc znaků a když jich máte už napsaných 30 tisíc, tak zjistíte, že to bylo 25. Ne všude vás za pár znaků navíc vyřadí, ale mějte na paměti, že čím lepší soutěž, tím menší tolerance. Často užívaný pojem je normostrana, což znamená 1800 znaků. Kromě toho je důležité zjistit si, jestli je soutěž určená pro vaši věkovou kategorii a, zvlášť u esejí, si důkladně přečíst celé téma. V literatuře platí, že ve fantazii se meze nekladou, ale pokud píšete esej na téma Lidská práva v minulosti a dnes a v celém textu popisujete svoji představu o studování právnické fakulty, vaše esej může být sebelepší, ale hodnotícím se líbit nebude. Takže, ještě jednou: čtěte pečlivě a několikrát!

5) Deadline

Obzvlášť důležitá položka pravidel. Napište si ji do diáře, do mobilu, na pracovní stůl, ať se vám nestane, že si spletete trojku s osmičkou a se svojí dokonale vyumělkovanou prací nezjistíte, že místo do 28. byl termín do 23. I proto je dobré nikdy nenechávat odeslání na poslední chvíli. Pokud se vám ve večer odeslání deadlinu rozbije počítač, ve kterém jste měli práci uloženou, nebudete rádi.

6) Mám talent

Internet je plný tipů jak napsat esej, jak napsat povídku, jak napsat báseň… Dost často se tam dá nalézt i spousta opravdu užitečných rad. Mým favoritem je web Mám talent, který se soustředí na začínající spisovatele. Kromě několika užitečných článků tam najdete i 24 lekcí tvůrčího psaní, které jsou opravdu kvalitní a i když příběhy nepíšete, pomohou vám se konečně orientovat v literárních pojmech. Před maturitou vůbec není špatné si prvních pár lekcí přečíst, abyste věděli, co v textu vlastně hledat.

7) Nevzdávejte to!

Možná nevyhrajete, možná se ani neumístíte. Možná se to nestane jednou, ale desetkrát. Nepřestávejte! Pokud vás to alespoň trochu baví, vytrvejte, úspěchy na sebe nenechají čekat! Ačkoliv mi v prvních pěti esejistických soutěžích přicházely pouze e-maily typu: Zveme vás na vyhlášení, bohužel jste se neumístila…, potom přišla najednou nečekaná výhra v soutěži, která měla lepší výhru než všechny předchozí dohromady!

Pokud stále hledáte důvod ke zúčastnění se nějaké literární nebo esejistické soutěže, mějte na paměti, že v první řadě vás musí psaní bavit. Bavit vás bude, pokud budete mít co říci. Jestliže se na nějakém místě zadrhnete, čtenář to vycítí a zadrhne se také. Jestliže se budete do psaní nutit už od začátku, pravděpodobně nic hezkého nevyplodíte. Nicméně každý z vás má co říct a pokud k tomu máte i chuť sdělit to světu, není na co čekat!