Skip to main content

Pátek 18. října, v Knihovně Václava Havla v Praze se konala předvolební debata na téma “Budoucnost českého vzdělávání”, kterou organizovala Česká středoškolská unie. Hosty debaty byli potenciální kandidáti na post ministra školství. Dorazila Nina Nováková (TOP 09), Marcel Chládek (ČSSD), Petr Fiala (ODS), Jiří Zlatuška (ANO 2011), Luboš Smrčka (SPOZ) a Ondřej Liška (SZ).

Účast byla opravdu slušná. Všechna místa k sezení byla obsazena. Stalo se tedy, že na některé příchozí už nevyšla židle, za což se ČSU omlouvá. Po krátké zahajovací řeči předsedy a prvního místopředsedy unie se moderátor Tomáš Sacher (RESPEKT) opřel do otěží a debata se naplno rozběhla. Jako první téma bylo, možná úmyslně vybráno, bližší propojení vzdělávací soustavy s českými firmami, které chtějí, aby se české školství přizpůsobilo jejich potřebám. Objevily se různé názory, převažoval však ten, že by se mělo přizpůsobovat, ale s mírou. “Za a) je správné vést co nejširší dialog se zástupci zaměstnavatelů a průmyslu. Za b) je potřeba zajistit, aby se vzdělávací systém nedostal do područí zájmu čistě průmyslu a ekonomických zájmů,” řekl Ondřej Liška (SZ).

Další tématem bylo, jak zvýšit popularitu pedagogického povolání. Kandidáti se jednoznačně shodli na zavedení kariérního řádu a “nalití” více peněz do celého školského systému. “Většinou to je zatím tak, že studenti berou pedagogické fakulty jako poslední možnost a pak stejně ti nejlepší nejdou učit, ale raději se věnují jinému povolání,” poznamenal Petr Fiala (ODS).

Státní maturita straší kandidáty na každé debatě. Jinak tomu nebylo ani tady. Všichni se shodli, že se maturita nějakým způsobem musí změnit a každý nastínil svou vizi. Zejména Marcel Chládek (ČSSD) je známý svou slabostí pro toto vděčné a věčné téma: “Já jsem hrozně rád, že se všichni shodneme, že to bylo špatně. Škoda, že se všichni nepřidali v době, kdy já jsem křičel: ‘Nespouštějte státní maturitu, je to paskvil.’ Jsem bytostně přesvědčen, že české školství nezachrání žádná státní maturita.” Škoda, že nebylo více času, maturita by stačila na několik debat.

Dále se předvolební debata vyvíjela poměrně plynule.  Překvapivé bylo, že se politici na mnohém shodovali. Ať se mluvilo o čemkoliv, vždy se pozornost vracela zpět ke zvyšování prestiže povolání a hlavně financím. Z toho se dají vyvodit hlavní úkoly pro nového ministra k řešení, tj. jak přilákat studenty k učitelství a kde vzít peníze na školství. Kdo bude novým ministrem školství? Nabízí se mnoho alternativ, avšak jedno je jisté. Větší důležité změny, které provede nyní zvolený ministr, se projeví až po skončení jeho mandátu.