Skip to main content

XXI. republikový sněm

Budoucnost pro mladé lidi – pojďme o ní mluvit! Na prvním republikovém sněmu v roce 2023 jsme se zabývali otázkami budoucnosti pro mladé, aktivní participací a z velké části také iniciativou vote@16 – zavedením aktivního volebního práva od 16 let. V neposlední řadě nastal také čas na volbu nového předsednictva.

 

Dvacátý první republikový sněm se konal 6. 5. 2023 v útulné kavárně / coworkingovém prostoru s názvem Pracovna na Žižkově. 

 

Krátce po 10. hodině jsme akci zahájili úvodním slovem a představením harmonogramu. Pokračovali jsme prolomením ledů, a poté už začal první blok hlavní části programu.

 

Dopoledne jsme věnovali již výše zmíněné iniciativě vote@16. Začali jsme představením celého konceptu a jeho implementováním v jiných zemích. Následoval menší brainstorming nad hlavními argumenty pro i proti a nějaký čas jsme věnovali samotné debatě o výhodách i úskalích snížení věkové volební hranice. Pokud Vás téma zajímá více, nenechte si ujít naši červnovou konferenci.

 

V poledne nastal prostor na obědovou pauzu, ale zanedlouho jsme byli zpět a chvíli se věnovali energizeru. Poté si vzalo slovo předsednictvo s prezentací o tom, co vše se v ČSU událo od posledního republikového sněmu. Aby účastníci nepřijímali informace pouze pasivně, byl vyčleněn čas na tzv. kolečka s P; tedy prostor, ve kterém mohli delegáti a členové pokládat jakékoliv otázky jednotlivým členům předsednictva.

 

Po bloku předsednictva následovala (pro některé nejvíce očekávaná část programu) volba předsednictva. Po sečtení všech hlasů od delegátů již bylo známé složení nového sedmičlenného předsednictva. Adéla Kundrátová byla zvolena předsedkyní ČSU, pozici prvního místopředsedy obsadil Antonín Pipa a druhou místopředsedkyní se stala Alexandra Obracajová. Dalšími členy předsednictva se poté stali Lukáš Langer, Charlotte Jindřišková, Ondřej Kruťa a Jan Gondek.

 

Ještě před odchodem jsme provedli evaluaci akce a reflektovali aktivity a nově získané znalosti. Oficiální program republikového sněmu byl tímto ukončen, ale někteří se rozhodli zůstat i na neformální část programu, tentokrát v Kasárnách Karlín.

 

XXI. republikový sněm proběhl hladce a byl také velmi produktivní – získali jsme mnoho inspirace a podnětů pro další fungování, zejména v rámci iniciativy vote@16. Jak již bylo zmíněno, v červnu na republikový sněm přirozeně naváže konference vote@16. O dalším vývoji snížení věkové hranice pro účast ve volbách Vás budeme informovat, můžete sledovat náš Facebook, Instagram a Twitter.