Skip to main content

V pátek 30. 9. se sešli aktivní středoškoláci v Místodržitelském paláci v Brně, kde  diskutovali na téma “Práva a povinnosti středoškoláka”. Celou akci byla zahájena debatou s hosty – Ondřejem Kaniou, provozovatelem Pražského humanitního gymnázia, a Irenou Janíkovou, psycholožkou zabývající se vzděláváním. Oba hosté mají ke vzdělání neobvyklý přístup, který je inspirován metodikou výuky v zahraničí a dalšími alternativními směry. I když měl každý do jisté míry odlišný pohled na to, jak by ideálně měla vypadat výuka ve školách, shodli se, že současný stav je nevyhovující a je potřeba s tím začít něco dělat. Právě proto také Ondřej Kania působí jako spolumajitel Humanitního gymnázia a Irena Janíková pracuje v soukromé základní škole Ježek bez klece, která se inspirovala J. A. Komenským, M. Montessori, A. S. Neilem a mnoha dalšími.

Diskuze byla vítaným podnětem pro následující workshop, jehož účelem bylo “vysát” z účastníků myšlenky a nápady, které se v nich nahromadily. Zadání bylo jednoduché: “Vytvořte koncept střední školy, který by vám vyhovoval.”

Jelikož se jedná o velmi obsáhlé téma, bylo obtížné zpracovat nápady všech účastníků během pouhých dvou hodin. I přesto byl workshop velmi plodný, neboť účastníci vymysleli spoustu věcí, které by pomohly zlepšit české školství. Mezi nejčastěji opakované návrhy patřilo: snížení počtu výukových hodin, protože efektivita vyučování v odpoledních hodinách je pro většinu žáků nulová, a možnost větší volitelnosti předmětů. Nezapomnělo se ani na učitele, kteří by měli mít podle žáků větší a kvalitnější možnosti dodatečného vzdělávání, které by jim pomáhalo udržet krok s dobou.

Výstupy z události jsme využili při sestavování našich cílů, které budeme následně prosazovat. Seznámit se s konečnou verzí v podobě kampaně s názvem Revoluce na střední můžeš již na nadcházejícím VIII. republikovém sněmu, který se bude konat v pondělí 14. listopadu v prostorách Ministerstva školství v Praze. Budeme se na těšit!