Boj proti povinné maturitě z matematiky, neboli maturmatu, byla pro ČSU jedna z největších kampaní poslední doby. Pojďme se na to podívat hezky od začátku.

V roce 2016 se schválila, pod tehdejší ministryní školství, paní Valachovou z ČSSD, novela školského zákona, která mimo jiné od roku 2021 nařizovala povinnost maturovat z cizího jazyka i matematiky. Tento návrh byl možná myšlen dobře, každopádně po bližší analýze by každému mělo být jasné, že by tato změna nemohla přinést nic dobrého. Z tohoto důvoda a zároveň kvůli vlně nevole, která se mezi středoškoláky zvedla, se ČSU rozhodla zrušení maturmatu zařadit jako jedno z jejích hlavních témat. 

 

ČSU se tomuto tématu věnovala již od úplného počátku, ovšem jelikož se stále nic nedělo a rok 2021 se blížil mílovými kroky, od začátku roku 2019 bylo potřeba se do debaty o budoucnosti maturit zapojit aktivněji. ČSU začala apelovat na poslance i ministra školství pana Plagu, aby byla navržena novela ponechávající výběr mezi matematikou a angličtinou. Debata o povinné maturitě z matematiky sice probíhala a pan Plaga se tématu věnoval, ovšem i v září roku 2019 stále nebyly podniknuty žádné konkrétní kroky k nápravě daného problému. Z tohoto důvodu ČSU uspořádala protest na Malostranském náměstí a před budovou MŠMT, kterého se zúčastnily stovky středoškoláků a vystupovaly na něm významné osobnosti, mezi které patřila i třeba Taťana Fischerová. Při příležitosti protestu byla zástupcům ministerstva předána petice s několika tisíci podpisy iniciovaná ČSU.

 

V polovině listopadu vláda opravdu předložila sněmovně návrh zákona, který o problému maturit pojednává. Hlasování o urychleném projednání v prvním čtení úspěšné nebylo, a proto návrh putoval do garančního výboru, který poslancům doporučil novelu podpořit. Zároveň doporučil také pozměňovací návrh, který pouze povinnou maturitu z matematiky posouvá o dva roky. Před třetím čtení tedy mohly nastat tři možné výsledky. Návrh mohl být schválen v původním znění a maturmat by byl zrušen, návrh mohl být schválen s pozměňovacím návrhem paní Valachové a spol., čímž by se maturmat posunul o dva roky, nebo mohl být zamítnut a z matematiky by se povinně maturovalo již od roku 2021 (na některých školách od roku 2022) podle původního plánu. 

 

Vzhledem k tomu, že názory poslanců byly rozličné a zdaleka nebylo vyhráno, ČSU se rozhodla uspořádat dopisovou akci, ve které učitelé, středoškoláci i jejich rodiče posílali zákonodárcům dopisy, ve kterých vyjadřovali osobní názor, popisovali svůj příběh a zdůrazňovali rozličné argumenty, proč by povinná maturita z matematiky být neměla. Celkem bylo odesláno přes 300 dopisů, které podle našeho názoru a našich informací mínění poslanců opravdu ovlivnily. 

 

 

To se projevilo při hlasování dne 6. 5. na 45. schůzi, kde byl návrh, bez pozměňovacího návrhu, který by maturmat pouze posunul, k radosti nás všech, schválen. Přisuzovat zrušení povinné maturity z matematiky pouze ČSU by bylo mylné, stejně jako by bylo nesprávné nevnímat naši roli v tomto procesu. Jsme rádi, že se opět prokázalo, že občanská a studentská angažovanost mají svůj smysl a troufáme si tvrdit, že nás tento úspěch motivoval v pokračování našeho působení na poli vzdělávací politiky. 

 

Děkujeme za to že jste s námi, Tým ČSU 

Leave a Reply