Skip to main content

V březnu to bude už rok, co kvůli situaci musíme studovat z domova. Naše školství nás ale na samostudium moc nepřipravuje, takže i po této době se samostudiem bojujeme. Připravili jsme si pro Vás krátké shrnutí, kde bychom Vám rádi představili, co nás, tým ČSU, motivuje k učení a jak si ho v této nelehké době ulehčujeme.

Správné prostředí

Martin radí: “Potřebujeme správné prostředí; nezapomínejte si proto čas od času vyvětrat, abyste měli dostatečný přísun čerstvého vzduchu, uklidit na vašem stole, abyste měli dostatečný prostor pro práci, a zkrátka udělat vše pro to, aby se vám učilo příjemně a zároveň efektivně.”


Vytváření správného prostředí je jeden z plusů distančního studia. V pokoji můžete mít nastavenou teplotu podle své vlastní potřeby, což by ve škole nešlo. Také si můžete si pustit písničky nebo si užít ticha, které byste ve škole jen těžko hledali. Každý preferuje jiný ruch v pozadí, ale co se písniček týče, tak se nejlépe jeví klidná čistě instrumentální hudba nebo s textem v cizím jazyce.

To-Do list

“Každé ráno si sepíši, které úkoly chci za daný den stihnout a kolik jim chci věnovat času.”

Udělat si takzavaný TO-DO list je, podle Emílie, skvělá metoda, jak si udržovat přehled a kontrolu nad svou prací. Pokud ale budete mít od své práce moc velké očekávání a nezvládnete splnit vše ze seznamu, může to být demotivující, takže je potřeba si plánovat cíle, které zvládnete splnit.
Všichni jsme zvyklí pracovat na deadline, tedy splnit úkol do určitého dne, a je dobré si takové deadliny nastavovat i při učení. Když si určíme, kolik času chceme úkolu věnovat, obvykle ho i za daný čas splníme.

“Občas se nevyplatí na něčím trávit zbytečně moc času. Jak říká paretovo pravidlo – za 20 % času zvládneme 80 % práce”

Ondra zase radí využívat paretovo pravidlo, kterému si jinak říká také 80/20. Často se na testy učíte zbytečné množství informací, i když by stačilo se naučit 20 % nejdůležitějších a těch 80 % už je jenom ta takzvaná “omáčka”.
A jak poznat ty nejdůležitější?
Pedagog tyto informace v hodinách často opakuje nebo na ně jinak upozorňuje
Podívat se na, co se ptal pedagog v předchozím textu a z toho si odvodit, jak bude vypadat ten příští
V učebnicích jsou tyto informace zvýrazněny nebo napsány jiným písmem
Sami dobře víte, jak na to. Teď si to stačí uvědomit a začít využívat ve svůj prospěch.

Soustředění

“V dnešní době je velmi těžké udržet pozornost. Tady na mě vyskakuje video, tady mi píše spolužák a tohle se děje ve světě, takže používám aplikaci Forest, která mě nutí dělat svou práci.”

V aplikaci Forest, kterou Bára používá, si nastavíte, jakou dobu se chcete soustředit a ona zasadí stromeček, který Vám v dané době vyroste. Pokud z aplikace odejdete, tak strom umře. To stejné můžete udělat pouze s časovačem v mobilu, ale tam už je potřebná trochu větší sebekázeň.
A pokud si zrovna nemusíte dělat poznámky, ale stačí poslouchat a Vaše pozornost mezitím neustále někam utíká, zkuste zaměstnat ruce vybarvováním antistresových omalovánek, skladáním origami či jinými aktivitami, u kterých nemusíte tolik přemýšlet, ale vyžadují Vaši pozornost.

Opakování

(je matka moudrosti)

Často opakovaná fráze, která už asi všem leze na nervy, ale přesto má něco do sebe. Hermann Ebbinghaus vytvořil křivku zapomínání, kde můžeme vidět, že informace, které delší dobu pravidelně opakujeme, se do naší paměti uloží mnohem lépe, než když se ji snažíme zapamatovat na poslední chvíli.

Závěr: Učit se na test každý den 10 min celý týden je lepší než se učit hodinu den před testem.
Na opakování slovíček z cizího jazyka je, podle nás, nejlepší využít papírové kartičky. Na jednu stranu napíšete slovíčko a na druhou jeho překlad. Slovíčka pak jednoduše procházíte, překládáte a kontrolujete. Na stejném způsobu funguje i aplikace Quizlet, kterou si můžete zdarma stáhnout. Tento způsob jde samozřejmě využít i na jiné předměty.

Střídání smyslů

Někdo si lépe pamatuje psaný text a někdo slyšené informace. Pro efektivní učení je dobré smysly střídat a je tu hned několik možností:
Přepisováním informací využijete motorickou paměť
Podtrhávání či jiné využívání barev se hodí, když si dobře pamatujete viděné informace
Vysvětlováním učiva rodině, mazlíčkovi nebo kytce si dané informace upevníte v hlavě a navíc využijete i sluchovou paměť.

Knihy, filmy, seriály i YouTube

Nejlepší učení je to, které se jako učení vlastně netváří. Proto jsme si pro Vás připravili seznam zdrojů, kde se se dozvíte něco víc takovou zábavnější formou. Celý seznam je řazený podle předmětů, takže máte jistotu, kde nasbírané zkušenosti využít. Navíc pokud budete sledovat či číst v cizím jazyce, tak to máte i jako procvičení daného jazyka, a to už je hodně výhod najednou, ne? Ale zase nezapomínejte, že všeho moc škodí a nedá se to brát jako hlavní zdroj studia.

Dostatek spánku

Tato poslední rada se může zdát lehce banální, ale dostatek spánku je pro Vaše učení velmi důležité. Když jste dostatečně odpočatí, tak Váš mozek funguje lépe a naučíte se více za kratší dobu a naopak. O půlnoci toho do hlavy moc nenacpete a další den budete akorát unavení, nebudete se pořádně soustředit, budete muset znovu učit dlouho do noci, abyste zvládli všechnu práci a budete se točit v začarovaném kruhu, který není pro Vaše zdraví dlouhodobě udržitelný. Víc informací si můžete přečíst například v knize “Proč spíme”.

Snad Vám naše tipy pomohou, a pokud byste hledali další můžete se podívat na Instagram Blanky Pilátové, kde kromě studijních tipů najdete i něco víc o studiu chemie na vysoké škole, na stránky Jak se rychle naučit či Studenti sobě nebo si poslechnout jeden z dílů podcastu Brain We Are, kde se dozvíte o fungování lidského mozku.