Skip to main content

Praha, 11. března 2016 – Nadcházející školní rok má vstoupit v platnost vyhláška, na jejímž základě dojde na všech základních a středních školách k zákazu prodeje nezdravých potravin. Jde například o bagety, slazené nápoje nebo kávu. Vyhláška, která stanovuje požadavky na potraviny a nápoje, je ale natolik přísná, že by pro bufety a automaty byla likvidační. Změny se však vztahují pouze na prodej a propagaci určitých potravin, zatímco školní jídelny, které jsou dlouhodobě kritizovány, ovšem zůstávají beze změn. Žáci z České středoškolské unie proto připravili otevřený dopis adresovaný ministryni školství, který podpořily mimo jiné Asociace ředitelů gymnázií nebo Unie školských asociací ČR – CZESHA.

Studenti z České středoškolské unie si v dopise, který je možné podepisovat na jejich webu, vytyčili tři priority, o nichž chtějí s ministerstvem jednat. “Prvně odmítáme, aby regulace v současném znění platila na středních školách, protože by svou přísností odstranila místa, kde si studenti mohou přes den kupovat svačiny. Za druhé doporučujeme finančně zvýhodnit zdravé potraviny – vidíme zde pozitivní cestu k řešení a navíc zdravé svačiny bývají často dražší než ty nezdravé. Poslední požadavek směřuje ke školním jídelnám. U nich navrhujeme, aby prošel revizí spotřební koš, tedy seznam požadavků, podle kterého se ve školách vaří obědy,” popisuje obsah dopisu Štěpán Kment, předseda České středoškolské unie.

Myšlenku zdravých škol středoškoláci podporují, ale nesouhlasí se striktním zákazem, který Ministerstvo školství v součinnosti s Ministerstvem zdravotnictví navrhují. “Přejeme si mít na středních školách zdravé potraviny, nicméně navrhujeme rozumnější cestu, která nebude omezovat dospělé a téměř dospělé žáky. Zdravé potraviny jsou často výrazně dražší než jejich nezdravé alternativy, tudíž si je studenti nepořizují. V případě jejich zlevnění by žákům nic nebránilo si zdravou stravu kupovat,” vysvětluje myšlenku finančního zvýhodnění 2. místopředsedkyně České středoškolské unie Lenka Štěpánová.

Součástí otevřeného dopisu je také kritika školních vývařoven. Středoškoláci vyjadřují obavu, že vyhláška k doplňkovému prodeji celkově v boji proti obezitě nepomůže. Velký vliv na stravovací návyky, kromě rodiny a výchovy ke zdraví během školní výuky, mají totiž právě jídelny. Revizi jejich spotřebního koše, podle kterého musí vařit, vidí studenti jako klíč k zdravějším a chutnějším obědům. “Nedává smysl, aby byl zakázán prodej například müsli tyčinek nebo sladkého pečiva a přitom jsme měli dále k jídlu smažené řízky, karbanátky nebo guláše,” poukazuje na absurditu situace Štěpán Kment.

Česká středoškolská unie nyní na svém webu sbírá podpisy studentů a plánuje s ministerstvem jednat o dalším možném postupu v úpravě legislativy. Středoškoláci tímto způsobem také chtějí poukázat na celou problematiku, o níž se dosud příliš nejednalo.

Kontaktujte nás pro další komentář.