Skip to main content

Středoškoláci nesouhlasí s odvoláním Zlatušky: Konec více názorů na školství, jeden z mála koaličních expertů končí

Středoškoláci kritizují sesazení předsedy sněmovního výboru pro vzdělávání prof. Jiřího Zlatušky. Odvolání proběhlo za nestandardních okolností a v rozporu s jednacím řádem sněmovny. Jeho kolegové svůj krok odůvodnili rozdílností jeho postojů s politikou vládního hnutí ANO. Zlatuška také často kritizoval postupy ministra Marcela Chládka. Na jeho místo pravděpodobně nastoupí Ivana Dobešová, bývalá ředitelka zemědělské školy dlouhodobě podporované Agrofertem.

Názory Jiřího Zlatušky se dlouhodobě neslučovaly s populistickou politikou Andreje Babiše a jeho hnutí. Je to jeden z mála poslanců, který má skutečný a kvalifikovaný přehled o vzdělávací politice a je škoda, že odchází z čela výboru, kde mohl ze své pozice představovat věcnou a konstruktivní protiváhu Marcelu Chládkovi. Měl odvahu kritizovat počínání současného ministra školství a nebál se hovořit o lobbistických tlacích zástupců průmyslu. Přes veškeré své odborné předpoklady se tak stal pro hnutí ANO a celou koalici příliš nepohodlným,“ říká předseda České středoškolské unie Filip Jelínek.

Zlatuška byl jeden z mála politiků v oblasti vzdělávání, kteří byli schopni vnímat názory odborné i laické veřejnosti a ne jen zájmových skupin. Při debatách o budoucnosti českého školství se často nebál kritizovat kroky ministra Chládka, jako například záměr řídit školství dle predikcí trhu či zavést jednotné přijímací zkoušky na SŠ. Jeho sesazení dává jasný signál, že resort školství a vláda nestrpí jakoukoliv kritiku svých kroků,” vysvětluje Štěpán Kment, 2. místopředseda České středoškolské unie.

„O to větší tragédií je skutečnost, že novou předsedkyní se pravděpodobně stane Ivana Dobešová (ANO), která se pro týdeník Respekt nechala nedávno slyšet, že by ve školách ráda viděla „méně hraní“ a „spoléhání na techniku“ – a více „mechanického drilu“. Byla to také ona, kdo ignorujíc jednací řád podala návrh na Zlatuškovo odvolání,“ dodává Filip Jelínek.

Dnešní zmatečné jednání výboru bude mít podle jednacího řádu dohru na plénu sněmovny. Česká středoškolská unie situaci sleduje, a to zejména v kontextu návrhů, které bude ministerstvo v budoucnu posílat do legislativního procesu.