Chceš v rámci studentského parlamentu na střední uspořádat akci, ale chybí ti finance? Přihlaš se a získej až 3000 Kč!

Jak minigranty fungují?

  • Přihlásit se mohou žákovské samosprávy registrované do ČSU

  • Letos jsou přihlášky otevřené pouze pro pražské školy

  • Je potřeba vyplnit přihlášku, ve které popíšeš projekt, jeho přínosy a rozpočet

  • Do tří týdnů se ti ozveme, zda můžeš s financováním od nás počítat

  • Pokud bude tvá přihláška úspěšná, po uspořádání akce ti proplatíme doložené náklady (nezapomeň si proto uschovat všechny účtenky a jiné doklady)

Česká středoškolská unie dlouhodobě podporuje aktivní žákovské samosprávy (studentské parlamenty, rady, senáty) na středních školách. Ačkoliv jsou v zahraničí samosprávy běžnou součástí školy, u nás moc rozšířené nejsou – a to je škoda! Žákovské samosprávy totiž poskytují studentům unikátní možnost spolupodílet se na chodu školy, zprostředkovat kontakt vedení školy se žáky a v neposlední řadě skrze nejrůznější akce a projekty budovat ve škole komunitu a příjemnější prostředí. Právě tento poslední aspekt chceme více podpořit – ne na všech školách je ale vedení ochotné pro činnost žákovské samosprávy vyčlenit finance. Právě proto ve spolupráci s hlavním městem Prahou otevíráme fond pro samosprávy, díky kterému můžeš získat až 3000 Kč na organizaci akce na tvé škole! Ať už se jedná o besedu, filmovou noc, debatu nebo festivalový den, fantazii se meze nekladou – v přihlášce nám ale neopomeň vysvětlit, jaké budou přínosy projektu. 

Kdo se může o minigrant ucházet? Jelikož zdrojem financí je účelová dotace hlavního města Prahy, v letošním roce jsou minigranty otevřené jen pro samosprávy na pražských školách. Aby bylo možné se přihlásit, musí být tvoje samospráva také registrovaná v ČSU.

Jak to funguje? Jednoduše! Stačí se spolužáky vymyslet projekt nebo akci, kterou byste rádi uspořádali, vyplnit přihlášku, ve které popíšeš rozpočet akce a její přínosy. Nejpozději do dvou týdnů ti dáme vědět, jestli můžeš s financováním počítat. Pokud ano, můžeš se pustit do realizace! Pečlivě si uschovej všechny účtenky a jiné doklady, po skončení projektu ti na jejich základě proplatíme náklady. Pošli nám také fotky a krátké zhodnocení projektu.

Bude fond i pro samosprávy z ostatních měst? Určitě! V příštích letech bychom projekt rádi rozšířili.

Co dělat, když ještě žádnou samosprávu na škole nemám? Přečti si naší božuru Vzorovka, která tě provede celým procesem založení samosprávy, od první schůzky se spolužáky a vedením až po úspěšně zorganizované akce a prosazené změny!