Skip to main content

KOMUNIKACE A SPOLUPRÁCE

1) Komunikace v samosprávě

Správné a efektivní fungování samosprávy je založeno na vzájemné komunikaci. Vůbec nejlepším způsobem, jak se dorozumívat, jsou osobní schůzky. Na ty bohužel nemusí vždy být dost času, a proto je vhodné využít i informačních technologií.

Pro co nejrychlejší komunikaci je ideálním řešením skupinový chat na Facebooku. Jeho nevýhodou je však poměrně velká nepřehlednost při intenzivním posílání zpráv. Proto ho doporučujeme používat jen k řešení nejurgentnějších záležitostí.

Pokud potřebujete v rámci samosprávy pracovat na něčem delší dobu, založte si uzavřenou skupinu na Messengeru, kde se nápady a připomínky neztratí a dají se snadno a přehledně řešit. Ukládejte si do skupiny všechny dokumenty, jako jsou například zápisy, koncepce projektů, plány akcí, plakáty a podobně. Nejenže budete mít vše přehledně na jednom místě vy, ale umožníte tak i lepší kontinuitu práce vašim nástupcům.

Pro svou přehlednost doporučujeme internetovou aplikaci Trello.com, která je zdarma a k registraci stačí jen pár kliknutí. Můžete uživatelům jednoduše přidělovat úkoly skrze jednotlivé karty, přidávat deadliny, checklisty a mnoho dalších.

Jestliže se rada nemůže sejít osobně, doporučujeme domlouvat si schůzky přes hromadný hovor na Skypu, a to alespoň jednou za dva týdny. Je lepší radit se častěji a krátce, než vše nechávat na poslední chvíli.

2) Externí komunikace

Máš okolo sebe spoustu mladých lidí plných energie a elánu. Všichni jste na stejné lodi, máte k sobě věkově blízko a často vás spojují podobné zájmy. Využij všech těchto výhod, bav se se svými spolužáky přátelsky o tom, co byste v rámci rady mohli podnikat a motivuj je ke spolupráci na tvých akcích a projektech. Brzy zjistíš, že klíčem k sestavení dobrého týmu, je správná komunikace.

Pravidelně informuj celou školu o akcích, které pořádáte a vyzývej studenty k tomu, aby přišli, nebo se podíleli na organizaci.  Jak na to jsi se mohl dočíst v první kapitole.

Spolužáci nejsou jediní, se kterými budeš ve spojitosti se samosprávou komunikovat. Tvé učitele jistě také zajímá, co rada iniciuje. Neboj se promluvit si s nimi o tom, co děláte, třeba budou chtít pomoci. Má tvůj učitel zájem podílet se na něčem , co děláte? Buď otevřený všem možnostem, starší a zkušený člověk ti může dobře poradit. Pamatuj si ale, že studentská rada je stále iniciativou vás, studentů.

3) Spolupráce s dalšími samosprávami

Tvé studentské radě může jednou být škola malá. Třeba máš chuť pustit se do něčeho většího, poznat zajímavé lidi z dalších škol a uspořádat nějakou společnou akci (například turnaje ve stolním fotbálku nebo vzdělávací workshopy). Ideální je spojit se s libovolnou studentskou radou z jiné školy, jelikož žákovské samosprávy jsou tou nejlepší cestou k aktivním lidem.

A jak že se spojíš s jinou studentskou radou? Právě proto jsme tu my, Česká středoškolská unie! Zaregistruj sebe a svou samosprávu a staň se součástí platformy, která sdružuje ty nejaktivnější a nejzajímavější středoškoláky ze všech koutů republiky. Pořádáme pro tebe mnoho akcí, na kterých můžeš potkat spoustu lidí, vyměnit si zkušenosti, know-how a iniciovat spolupráci. Další členské samosprávy najdeš zde.

Jestliže potřebuješ s čímkoliv poradit, nebo máš jakýkoliv dotaz, kontaktuj nás, budeme rádi nápomocni