Zdravíme všechny čtenáře!

I když se to možná nezdá, měsíc se s měsícem sešel a první měsíc školy je již za námi. A že nás příliš nešetřil! Pro mnohé z nás byl návrat do školních lavic jistě náročný, ale věřte nám, od teď už to bude jen lepší. 

Měsíc září pro nás znamenal účast na druhém jednání Národního konventu o vzdělávání. Také v říjnu nás toho spoustu čeká. Letošní podzim se naživo potkáme na Víkendu studentských samospráv v Praze, o dva týdny později i v Ostravě. 

Tento měsíc v rubrice “ČSU doporučuje” naleznete tip na skvělou aplikaci MAXP, která vzniká za podpory mezinárodního týmu. Nesmíme opomenout upozornit na konferenci Spojme síly ve vzdělávání k podnikavosti v Česku, která se koná 19. října v prostorách Poslanecké sněmovny nebo na akci Maraton psaní dopisů od Amnesty International.  

Nyní nám nezbývá nic jiného, než vám popřát spoustu energie do dalšího měsíce. Už se těšíme, až se uvidíme!  

Tým ČSU

Změň školství! 

I nadále probíhá nábor do týmu. Jestli tedy stále váháš, teď je nejvyšší čas! Je svět financí a fundraisingu tvou doménou nebo tě zajímá vzdělávací politika? Pak je ČSU přesně pro tebe!  Znáš-li někoho, kdo by byl pro náš tým skvělou posilou, neváhej ho odkázat na naše sociální sítě či webové stránky, kde najdeš náborový formulář. Pokud se chceš stát delegátem za svou školu a mít jedinečnou příležitost se zapojit do rozhodování o směřovaní našeho spolku, taktéž neváhej a vyplň formulář! Budeme se těšit.

Druhé jednání Národního konventu o vzdělávání

Druhé jednání Národního konventu o vzdělávání proběhlo 8. září v Senátu Parlamentu České republiky za účasti našich zástupců z předsednictva - Adély Kundrátové a Jana Gondeka. Jednání bylo věnováno přijímacímu řízení na střední školy. Společně s ostatními členy také probírali dlouhodobý záměr středoškolského vzdělávání. Konvent je založen na odborné diskuzi a otevřeném dialogu. Má za cíl připravovat změny ve vzdělávání, které následně budou sdíleny s politiky, institucemi, školských asociacemi, neziskovými organizacemi a dalšími aktéry. 

Pokud máte zájem, záznamy z obou jednání konventu naleznete na stránkách Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. K příštímu jednání je možné se připojit on-line a sledovat jednání živě. 

Víkendy studentských samospráv se vrací! 

Letošní podzimní Víkendy studentských samospráv se budou konat rovnou ve dvou městech. Čeká na vás nabitý program plný workshopů, přednášek, poznávání se a debat se středoškoláky z celé České republiky. Členové různých studentských samospráv tak mají jedinečnou možnost vyměnit si cenné zkušenosti a vzájemně si pomoci. Posuň svou samosprávu o krok dále a přihlaš se! Poprvé se uvidíme 20. až 22. října v Praze, 3. až 5. listopadu proběhne VSS v Ostravě. Konkrétní místa zveřejníme brzy. Přihlášky nalezneš zde (Praha) a zde (Ostrava).

Tak neváhej a přijeď si užít super víkend!

Samet na školách

Znáte Samet na školách? Pokud ne, tak to vůbec nevadí! Samet na školách je vzdělávací projekt, který propojuje studenty, učitele a také neziskové organizace. Pořádá jej spolek Díky, že můžem spolu s Pamětí národa. V nabídce programu letos najdete více než 100 aktivit, které připomínají nejen listopadové události roku 1989 a pomáhají vnímat jejich souvislosti a dopady na dnešní společnost. Na webu www.sametnaskolach.cz najdete kromě programů také celou řadu výukových materiálů. A zapojit se mohou i samotní studenti! Třeba tak, že uspořádají pro svou školu festival k výročí sametové revoluce. 

Pokud budete mít zájem, můžete si na školu pozvat i ČSU! A to prostřednictvím workshopu Jak založit školní parlament. Vše o workshopu si můžete přečíst zde.

ČSU doporučuje


Na tento měsíc si doporučení připravil 1. místopředseda spolku Antonín Pipa.

Čtěte více o aplikaci MAXP, konferenci Spojme síly ve vzdělávání k podnikavosti v Česku a dopisové akci Maraton psaní dopisů. 

Konference Spojme síly ve vzdělávání k podnikavosti v Česku 

Asociace podnikavé Česko pořádá ve čtvrtek 19. října v Praze v Poslanecké sněmovně konferenci o vzdělání v podnikání a jeho důležitosti ve firmách a školách. Vystoupí zde mnoho hostů, jako například Danuše Nerudová či Elin Mc Callum. V programu se také objeví workshopy a debaty.

Vstup je zdarma, ale je nutné se zaregistrovat, kapacita je totiž omezená. Tak můžete učinit zde.

Aplikace MAXP

Aplikace MAXP učí mladé lidí jak na seberozvoj a osobní růst. Moderní prostředí plné videí, návodů a interaktivních úkolů je pro uživatele příležitostí, díky níž si osvojí dovednosti klíčové pro budoucnost – kritické myšlení, podnikavost a řízení vlastní kariéry. Zahaj svou cestu nyní.

Hra vzniká za podpory Evropské unie v rámci projektu Erasmus+. Pracuje na ní mezinárodní tým, který se skládá ze zástupců Česka, Srbska, Slovinska a Rumunska. Kromě žáků a studentů potěší MAXP i učitele – stáhněte si zdarma jeho výukové materiály a vyrazte se třídou na vesmírné putování.

Maraton psaní dopisů

Zachraňte život a napište dopis!  To je hlavní myšlenka projektu Maraton psaní dopisů od Amnesty International Česká republika. Organizace každoročně vyhledává lidi a komunity, kterým je třeba pomoci. Jedná se obvykle o politické vězně, nespravedlivě obviněné a další, co čelí bezpráví či porušování základních lidských práv. Stačí jen napsat dopis a můžete opravdu pomoci. Dopisové stánky naleznete také na našich akcích, tak neváhejte dorazit!

Amnesty taktéž pořádá dvojici seminářů, které jsou určeny pro všechny, kdo se chtějí o Maratonu dozvědět víc, případně i uspořádat vlastní dopisovou akci. První z nich se koná ve čtvrtek 19. října od 18 hodin a je určen pro učitele, učitelky i studenstvo. Druhý z nich se koná 26. října taktéž od 18 hodin a je určen pro širokou veřejnost. 

Bližší informace o tom, jak se dále zapojit, naleznete zde.

Instagram
Website
Twitter
Feacebook
LinkedIn