Hezký začátek školního roku! 

Prázdniny i první vyučovací týden již máme úspěšně za sebou a pevně věříme, že se letošní školní rok ponese jen v tom nejlepším duchu. V ČSU jsme v práci a přípravách nijak nezaháleli. Ba naopak! Stále pokračujeme a už teď se můžete těšit na spoustu zajímavých akcí a projektů.   

Vraťme se však zpět v čase a pojďme se ohlédnout za uplynulými akcemi. Na začátku června jsme uspořádali konferenci Vote@16, která byla věnována volebnímu právu od 16 let. Současně se naši členové zúčastnili i mezinárodního setkání mládeže European Youth Event ve francouzském Štrasburku nebo každoroční valné hromady organizace OBESSU a během prázdnin jsme se mohli neformálně potkat na piknikových dekách po celé republice.  

Doufáme, že jste si prázdniny moc užili, vykročme nyní společně pravou nohou vpřed! Stejně jako české školství se i ČSU po prázdninách oprašuje a opět rozjíždí nábor. Chceš změnit školství, poznat inspirativní středoškoláky a zažít si atmosféru v přátelském prostředí? Tak neváhej a pojď do toho s námi!   

Tým ČSU

Nábor do týmu!

Tak je to opět tady! Nábor do týmu je v plném proudu. Máš-li chuť s námi měnit školství, poznat mnoho inspirativních lidí, naučit se něco nového a odnést si nové zážitky? Pak je ČSU přesně pro tebe!  Zajímáš se o sociální sítě, baví tě technika, miluješ organizaci akcí nebo ti jde čeština? U nás si vše můžeš vyzkoušet v praxi! Momentálně hledáme středoškoláky na vícero různých pozic. Vyplň náborový formulář a budeme se na tebe těšit! 

Více informací nalezneš na našich sociálních sítích nebo nám neváhej napsat.

Konference Vote@16

V prostorách pražského Impact Hub D10 se v sobotu 10. června konala dlouho očekávaná konference Vote@16, která se, jak z názvu vyplývá, věnovala volebnímu právu od 16 let. Konference shrnula nejen základní informace k tématu, v rámci workshopů účastníci taktéž mohli nahlédnout do historie voleb a porovnat, jak se liší volby v různých státech Evropy i světa. Akce byla finančně podpořena z prostředků Evropské unie a Organizačního byra studentských unií (OBESSU). 

V rámci hlavního bodu večera se účastníci mohli těšit na debatu s hosty, ve které vystoupila ekonomka, bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně a letošní kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová, politolog Petr Just, studentka žurnalistiky a on-line editorka na Seznam zprávách Tereza Povolná a student práv a mladý delegát ČR do OSN v letech 2022 až 2023 Pavel Linzer. 

V rámci debaty zazněly souhlasné i protichůdné názory. Často se také zmiňovala otázka provázanosti volebního práva od šestnácti let a možné zvýšené motivace středoškoláků k občanské aktivitě. Dodatečně chceme moc poděkovat všem účastníkům za jejich účast a v následujících měsících hodláme naši iniciativu rozvíjet. Sledujte naše sociální sítě!  

S ČSU na dece!

Letos jste s námi mohli potkat hned v pěti městech, a to v Praze, Ostravě, Táboře, Jihlavě a Ústí nad Labem. V hojném počtu nad sklenkou džusu jsme probírali školská i neškolská témata, zahráli si piknikové hry a navázali nová přátelství. 

Edunews: Digitalizace přijímacího řízení na SŠ

Už od roku 2024 by žáci, kteří se budou hlásit na střední školy, mohli podávat až 3 přihlášky, a to v elektronické podobě. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) společně s nynějším ministrem školství Mikulášem Bekem má za to, že to může pomoci s řešením problematiky zvyšujícího se počtu zájemců o studium na střední škole v důsledku silných ročníků.

Co to ale znamená pro žáky ucházející se o střední školy? Například by se mohl zvýšit počet přijatých uchazečů, kteří se dostanou na střední školu už po prvním kole přijímacích zkoušek. To znamená také konec obcházení škol se zápisovým lístkem. Možnost výběru tří škol má prioritizovat vybrané školy a urychlit tak dobu celkového přijímacího řízení. K novému systému je ovšem potřebný nový program. Ten už nyní připravuje organizace Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT).

ČSU doporučuje


Tentokrát si svá doporučení připravila 2. místopředsedkyně spolku Alexandra Obracajová. Čtěte více o dokumentárním seriálu s názvem "Jak se dělá dobrá škola" a konferenci FutureEdu, která se koná 19. září! 

FutureEdu: budoucnost vzdělávání v nových formách

Již 19. září se v prostorách pražského Opera uskuteční třetí ročník konference FutureEdu, tentokrát s podtitulem budoucnost vzdělávání v nových formách. Konference kombinuje panelové debaty s lokálními a zahraničními představiteli a odborníky. Vystoupí zde mimo jiné ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek, učitel na základní škole Daniel Pražák nebo Dita Formánková z organizace Czechitas. Celým dnem budou provázet Markéta Beková a Bob Kartous. Místa v sálu jsou již momentálně zaplněna, avšak jednotlivé debaty lze sledovat i online!

ČT2: Jak se dělá dobrá škola

První díl dokumentární série „Jak se dělá dobrá škola” nabídla v premiéře Česká televize 6. září. Seriál vznikl v koprodukci EDUinu, celým pořadem nás provází herec a režisér Jiří Havelka. Celkem desetidílný seriál nabídne pohled do veřejných škol, které výrazně proměnily podobu a styl vyučování. Jednotlivé epizody ukazují například velkou městskou základní školu i gymnázium, kde se studenti učí většinu roku venku. Jedno však mají společné — učí jinak. Dokumentární série se bude vysílat vždy ve středu od 22 hodin na ČT2.

Instagram
Website
Twitter
Feacebook
LinkedIn