Chceš v rámci studentského parlamentu na střední uspořádat akci, ale chybí ti finance? Přihlas se a získej až 3000 Kč!

Jak minigranty fungují?

  • Přihlásit se mohou žákovské samosprávy registrované do ČSU

  • Letos jsou přihlášky otevřené pouze pro pražské školy

  • Je potřeba vyplnit přihlášku, ve které popíšeš projekt, jeho přínosy a rozpočet

  • Co nejdříve tě zkontaktujeme, zda můžeš s financováním od nás počítat

  • Pokud bude tvá přihláška úspěšná, po uspořádání akce ti proplatíme doložené náklady (nezapomeň si proto uschovat všechny účtenky a jiné doklady)

Česká středoškolská unie dlouhodobě podporuje aktivní žákovské samosprávy (studentské parlamenty, rady, senáty) na středních školách. Ačkoliv jsou v zahraničí samosprávy běžnou součástí školy, u nás moc rozšířené nejsou – a to je škoda! Žákovské samosprávy totiž poskytují studentům unikátní možnost spolupodílet se na chodu školy, zprostředkovat kontakt vedení školy se žáky a v neposlední řadě skrze nejrůznější akce a projekty budovat ve škole komunitu a příjemnější prostředí. Právě tento poslední aspekt chceme více podpořit – ne na všech školách je ale vedení ochotné pro činnost žákovské samosprávy vyčlenit finance. Právě proto ve spolupráci s hlavním městem Prahou otevíráme Fond pro samosprávy, díky kterému můžeš získat až 3000 Kč na organizaci akce na tvé škole! Ať už se jedná o besedu, filmovou noc, debatu nebo festivalový den, fantazii se meze nekladou – v přihlášce nám ale neopomeň vysvětlit, jaké budou přínosy projektu. Jak může má škola dostat minigrant? Stačí, když bude disponovat samosprávou (studentským parlamentem) registrovanou v ČSU a nápadem na skvělý projekt pro své spolužáky!  Registrovat samosprávu není extra složité, můžeš to udělat zde! Jak to funguje?

  1. Tvoje škola se musí nacházet v Praze.
  2. Přihlaš svůj projekt (tlačítko “Přihlas se” výše) vyplněním žádosti.
  3. Všechny žádosti budou pečlivě vyhodnoceny a úspěšní žadatelé budou s dostatečným předstihem před začátkem projektu zkontaktováni.
  4. Zrealizuj projekt, schovávej si účtenky, foť. Hodně štěstí!
  5. Na konci čtvrtletí ti na základě doložených dokladů a výstupů z projektu grant vyplatíme na tvůj účet.

Bude fond i pro samosprávy z ostatních měst? Určitě! V příštích letech bychom projekt rádi rozšířili. Co dělat, když ještě žádnou samosprávu na škole nemám? Přečti si naší brožuru Vzorovka, která tě provede celým procesem založení samosprávy, od první schůzky se spolužáky a vedením až po úspěšně zorganizované akce a prosazené změny! Jestli se chceš na cokoliv ohledně Fondu zeptat, neváhej nás zkontaktovat na FB nebo po mailu: vliptak@stredoskolskaunie.cz. Moc se těšíme na tvojí minigrantovou žádost a držíme palce s organizací tvojí akce!

Poohlédnutí za Fondem v roce 2017

Rok 2017 byl pro Fond pro samosprávy začátkem, ale i přes to se do projektu přihlásilo několik pražských škol. Jaké projekty získaly nárok na minigrant České středoškolské unie?

Charitativní vánoční trhy Gymnázia Jana Nerudy

Studenti Gymnázia Jana Nerudy na Malé Straně se rozhodli podpořit jednoho ze svých spolužáků, jehož bratr Míša trpí autismem. To vyžaduje téměř neustálou péči a ve škole nákladné asistenty. Pro Míšu byla proto 21.12. uspořádána akce, která se konala v prostorách GJN. Studenti sami napekli cukroví a zapekli tousty. K prodejním pultům se studenti i učitelé jen hrnuli a pro Míšu bylo vybráno celkem téměř 10 000 Kč, takže mohl jet se spolužáky na školu v přírodě.

 

Vánoční trhy na SPŠ Josefa Gočára

Předvánoční náladu si navodili studenti Střední průmyslové školy stavení Josefa Gočára. Uspořádali vánoční trhy s napěchovaným kulturním programem. Všech 500 studentů, kteří se akce zúčastnili. si mohlo koupit vlastnoručně pečené cukroví jejich spolužáků, výdělek byl zaslán charitativním organizacím. Kromě toho se mohli studenti zaposlouchat vánočním koledám, zhlédnout divadlo nebo se zúčasntnit soutěže “Chcete být stavařem?”

 

Filmový festival Jeden svět na Gymnáziu Elišky Krásnohorské

Na GEKOMu se konal již 14. ročník úspěšného festivalu zaštíteného organizací Člověk v tísní. Třídy gymnázia se od 18. do 20. prosince změnily na promítací sály, kde byly promítány filmy s tematikou konzumu a dle motta “Pod obalem.” Kromě zajímavých filmů se studenti mohli zúčasnit i workshopu organizace Demagog.cz na téma “dezinformace” a besedy s Youtuberem Karlem Kovářem alias Kovym.

 

MALGYM FEST

15.12. uspořádali studenti Malostranského Gymnázia již 6. ročník MALGYM FESTu, kterého se zúčastnilo 350 studentů mnoha pražských škol, ale zavítal i prezidentský kandidát Marek Hilšer. Festival byl přehlídkou hudebních žánrů od jazzu po rap. Večer zářily kapely Steakhouse, Molotov party nebo Zagami Jericho – projekt, který vyhrává jednu hudební anketu za druhou.