Skip to main content

Česká středoškolská unie dokončuje projekt Vzorová samospráva: Cílem projektu je podpořit vznik žákovských samospráv na českých středních školách. Brožura, kterou jsme pro tebe vytvořili, obsahuje rady a tipy na založení a vedení studentského parlamentu.

Nechceš být ve škole pasivní a jen přihlížet, co se okolo děje? Čti dál!

Studentský parlament, rada či senát je místem, kde se každý student může vyjádřit k otázkám spojeným s chodem jeho školy. Chceš na své škole něco změnit? Už tě dlouho něco trápí a nevíš, co s tím? Nabízíme ti cestu k úspěchu, zdárnému řešení problémů a nápadů a také uskutečnění vlastních akcí a projektů.

Jak přesně to udělám?

Svět se mění neuvěřitelnou rychlostí a tvoje škola není výjimkou. Měl bys mít možnost na to vyjádřit svůj názor a zasadit se o změnu k lepšímu. Založ studentský parlament u tebe na škole a buď jedním z aktivních středoškoláků!  Studentský parlament organizuje školní akce, jako jsou například debaty s hosty, filmové kluby včetně pořádáním filmových nocí, které jsou jak zábavné, tak užitečné, nebo třeba muffinové dny spojené s vybíráním peněz na charitu, které je těžké si neoblíbit. Máš možnost změnit prostředí, ve kterém se pohybuješ a zlepšit komunikaci s vedením i pedagogy. Ve škole trávíme skoro půlku každého všedního dne a mělo by být v našem zájmu si takto strávený čas zpříjemnit.

Ve všem ti pomůže brožura Vzorové samosprávy!

Ovlivni výuku

Nejen že můžeš skrze různé akce a projekty zlepšit již výše zmíněné. V zahraničních zemích je běžnou praxí, že studenti spolupracují s vedením školy na tvorbě školního vzdělávacího programu a mají hlas při rozhodování o svém vzdělání. Český zákon uzákoňuje žákovskou samosprávu jako poradní orgán ředitele, který by měl brát podněty studentů v potaz. Jestliže máš nápad na rozumnou změnu, která bude ve výsledku prospěšná, neboj se ozvat a snaž se s vedením školy skrze parlament najít cestu, jak tvůj návrh zavést do praxe. Zjisti více o tom, čemu říkáme vzdělávací politika.

Pošleme ti jednu brožurku k tobě domů

Díky grantu Americké ambasády jsme byli schopni zrealizovat celý projekt za půl roku vydáním asi 800 paperbackových výtisků. Ty jsou určeny pro všechny středoškoláky, kteří chtějí na své škole založit vlastní studentkou radu/parlament, anebo už svou mají a chtějí se inspirovat našimi nápady. Ať tak či onak, neváhej nám napsat a my ti rádi zdarma pošleme Vzorovku poštou.

Brožuru si můžeš stáhnout na Vzorovka.cz. Na stejném webu najdeš i další tipy a rady (“plná verze”).

Co bude s projektem dál

Současná úprava školského zákona o žákovských samosprávách podle nás není ideální. Hlas studentů často není příslušnými stranami řádně vyslyšen, a to by se mělo změnit. Studentský parlament by měl být plnohodnotným partnerem ředitele školy. Zasazujeme se proto o ukotvení širších pravomocí pro žákovské samosprávy. I ty můžeš založením a vedením žákovské samosprávy ke změně pozitivně přispět! Pokud tak učiníš, nezapomeň se stát naším delegovaným členem.