Otevřený dopis: středoškoláci nesouhlasí s vyhláškou zakazující prodej sladkostí na školách

Co požadujeme?

  • Omezení platnosti zákazu prodeje určených potravin jen na základní školy

  • Finanční zvýhodnění zdravých alternativ oproti nezdravým potravinám.

  • Revizi vyhlášky o školním stravování tak, aby spotřební koš (seznam požadavků na jídla) jídelen odpovídal současným trendům zdravé výživy a školní obědy přispívaly ke zdravému životnímu stylu.

Proč s návrhem nesouhlasíme?

Důležitou obavou středoškoláků je, že přísnost vyhlášky omezí prodej ve školních bufetech a automatech natolik, že to povede k jejich zavření. To ostatně předznamenávají jejich provozovatelé nebo řada bufetářů. Žáci jsou zvyklí kupovat si svačinu během přestávek ve škole a ministerstvo by jim následky vyhlášky tuto možnost zrušilo. Sami však chceme přijít s řešením a být konstruktivní opozicí, proto navrhujeme pozitivní cestu zvýhodnění zdravých potravin a nápojů.

Jsme proti zdravému životnímu stylu?

V žádném případě, ale myslíme si, že by jeho podpora měla být ze strany ministerstva koncepční. Svačiny jsou jen malá část problému: žáci do školy přijdou kolem osmé ráno a odchází v odpoledních hodinách. Přijde nám nelogické, aby existovala přísná pravidla pro svačiny, zatímco obědy zůstávaly často nezdravé. Připomeňme, že školní vývařovny stále mohou vařit jídla jako jsou smažené karbanátky nebo pizza, zato vyhláška by v doplňkovém prodeji zakázala i sušenky Bebe nebo většinu müsli tyčinek. Domníváme se, že by ministerstvo   školství mělo přijít s koncepčním řešením. Jako příklad holistického pojetí se dá brát relativně nový americký Healthy, Hunger-Free Kids Act (2010).

Jak si představujeme podporu zdravých svačin?

Myslíme si, že na střední škole jsou žáci už dost vyspělí na to, aby si dokázali vybrat, co si dají k svačině. Důležitá je pro nás ale možnost volby – v současné době je na školách k dispozici málo zdravých svačin, a pokud ano, jsou často dražší než potraviny nezdravé. Způsob zvýhodnění ponecháváme na MŠMT, ale sami vidíme několik cest: využití dotačních programů EU, zařazení vybraných svačin do snížené sazby DPH nebo jejich přímá podpora. Středoškoláci budou mít větší možnost volby a nebudou nuceni sáhnout po nezdravé svačině.

Co všechno má zmizet z prodeje?

Kromě potravin s vysokým obsahem cukru má zmizet i cokoliv obsahující kofein nebo umělá sladidla. Omezený je i obsah tuku a soli, například z obložených baget by tak měla zmizet hořčice, kečup i majonéza. Zakázané budou i výrobky obsahující trans mastné kyseliny. V praxi to pak bude vypadat tak, že z automatů a bufetů zmizí mimo jiné i cereální sušenky, musli tyčinky nebo většina ochucených jogurtů a mléčných nápojů.

Ale co konkrétně by zákaz odstranil?

Kromě už zmíněných Bebe sušenek jsou to podle vyhlášky například i cornflakes, rýžové chlebíčky s čokoládovou polevou, Pribináček, nízkotučné jahodové kefírové mléko, croissanty 7Days, slazené ovocné přesnídávky, solené ořechy, ochucené minerální vody (Mattoni..), slané tyčinky, některé krekry a pekárenské výrobky nebo žvýkačky, dokonce i bez cukru.

Podepiš dopis

Otevřený dopis

Vážená paní ministryně,

obracíme se na Vás v souvislosti s chystanou vyhláškou, jež má regulovat prodej nezdravých potravin na školách. Ačkoliv podporujeme myšlenku boje proti obezitě, navrhujeme konstruktivnější přístup ke zdravé výživě namísto nekoncepčního striktního zákazu. Obáváme se, že v současné podobě povede vyhláška postupně k úplnému vymizení doplňkového prodeje potravin v bufetech a automatech, na které je ale velká část středoškoláků zvyklá.

Hlavní problém vyhlášky vidíme v tom, že se nezamýšlí nad možnostmi, čím a jak potraviny nahradit - výsledkem tak bude úbytek výdejních automatů a zavírání bufetů. Nemyslíme si, že varianta striktního zákazu je v případě středních škol správným krokem. Domníváme se, že díky získaným stravovacím návykům ze základních škol a souběžné výchově ke zdraví na středních, jsou studenti schopni výběru. Důležité podle nás ale je, aby zůstala možnost volby, ve které budou ministerstvem zvýhodněny vybrané potraviny. Pokud by ministerstvo finančně podpořilo zdravé svačiny na školách namísto zákazu těch nezdravých, věříme, že bude cesta ke zdravému životnímu stylu mnohem přirozenější.

Obáváme se, že ve své současné podobě vyhláška v boji proti obezitě pomůže jen minimálně. Důležitou součástí budování stravovacích návyků jsou totiž školní jídelny, které ale často zdravé alternativy nenabízejí, a řídí se zastaralým spotřebním košem. Věříme, že jeho revize, spolu s podporou zdravých svačin, by přispěly k redukci obezity mnohem celistvěji a přitom neomezovaly často plnoleté žáky.

Konkrétně proto navrhujeme:
1. Omezení platnosti zákazu prodeje určených potravin jen na základní školy.
2. Finanční zvýhodnění zdravých alternativ oproti nezdravým potravinám.
3. Revizi vyhlášky o školním stravování tak, aby spotřební koš (seznam požadavků na jídla) jídelen odpovídal současným trendům zdravé výživy a školní obědy přispívaly ke zdravému životnímu stylu.

Děkujeme.

Česká středoškolská unie

[signature]

1,543 podpisů

Pošlete to i svým kamarádům:

     

Získej podpisy spolužáků

Jestliže souhlasíš s našimi třemi požadavky, svůj názor můžeš vyjádřit podepsáním otevřeného dopisu za lepší stravování na školách. Budeme ale rádi, pokud přesvědčís svoje spolužáky, aby se k tobě připojili. Stačí si stáhnou podpisový arch, získat podpisy spolužáků, naskenovat ho a nahrát sem. Pomoz nám zlepšit jídlo v automatech, bufetech a školních jídelnách! Čím více podpisů získáme, tím silnější naše iniciativa bude.

Stáhnout podpisový arch

Stáhnout otevřený dopis

Vložte podpisový arch v PDF/JPG

(pokud máš více naskenovaných archů, můžeš nám je poslat emailem na info@stredoskolskaunie.cz)